Ogólnoświatowa kampania zapoczątkowana przez federację IFMA realizowana jest na terenie Polski przy współpracy Polskiego Związku Muaythai ze Światową Federacją Muaythai Amatorskiego IFMA oraz Polskiego Zrzeszenia Muaythai.

Intencją inicjatywy „Sport to Twój Gang” jest stworzenie pilotażowego projektu, poprzez który młodzież z trudnych środowisk lub pochodząca z rodzin ubogich, patologicznych będzie zachęcana do nauki muaythai.

Inicjatywa ta dopiero się rozwija, ale już teraz najwięksi sportowcy, będący jednocześnie autorytetami w dziedzinie muaythai, zaproponowali swoją pomoc. Prowadzący seminaria sportowcy, którzy często są idolami dla młodych ludzi, opowiadają o alternatywnym, zdrowym stylu życia z dala od różnorakich używek czy narkotyków. Tłumaczą młodzieży, że muaythai może być dla nich przepustką i szansą na lepsze i ciekawsze życie. W społecznościach, zwłaszcza tych najuboższych, z problemem braku godnej pracy, młodzież może pozostać bez możliwości samodzielnego rozwoju. Pojawia się tam również problem gangów, które przyciągają młodych ludzi możliwością szybkiego, ale często nielegalnego wzbogacenia się. Jest to działanie bardzo szkodliwe zarówno dla samej młodzieży, jak również dla społeczności lokalnej. Dlatego Światowa Federacja Muaythai Amatorskiego IFMA wraz z członkami regionalnymi, do których należy także Polski Związek Muaythai, chce zapewnić alternatywę młodym ludziom.

Proponujemy, aby wybrali sport i kształcenie zamiast destrukcyjnej drogi w przestępczy świat. IFMA ma świadomość, że młode pokolenie jest bardzo ważne w każdym społeczeństwie. Młodzi ludzie powinni mieć nadzieję, perspektywy i możliwości rozwoju oraz samodoskonalenia. Uprawianie Muaythai poprzez ciężką pracę może młodzieży w tych dążeniach znacząco i skutecznie pomóc. Dzięki Muaythai zyskają szansę na podniesienie swojego standardu życia, naukę wartości i umiejętności, które pomogą im w dorosłym życiu.

 

Źródło: Polski Związek Muaythai; World Muaythai Council (WMC)
http://www.wmcmuaythai.org/